Bursaspor Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yazıcı, istifa eden teknik direktör Ertuğrul Sağlam ile 4 sene çok uyumlu çalıştıklarını ve her istediğini yerine getirdiklerini söyledi. Yazıcı, yeni gelecek teknik adamın da Ertuğrul Sağlam'ın yerini doldurabilecek nitelikte birisinin olması gerektiğini kaydetti.

Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte Özlüce Tesisleri'nde basın toplantısı düzenleyen İbrahim Yazıcı, çok yoğun günler yaşadıklarını dile getirdi. Son günlerde her kesin bir şeyler söylediğini vurgulayan Yazıcı, bu nedenle açıklama yapma gereği duyduğunu belirtti.

"SAĞLAM'LA 4 SENE ÇOK UYUMLU ÇALIŞTIK"

Sağlam'ın istifasını değerlendiren Yazıcı, şöyle konuştu: "4 sene sayın Sağlam ile beraber çalıştık. Evveliyatımız da var, ama 4 sene çok uyumlu bir çalışma sergiledik. Zaten bir uyumsuzluk olsaydı bu güne kadar başarılar alınamazdı. Şimdi hemen başlandı hoca kim. Benim B planım yok. Çünkü biz Sağlam'a güvendik. En azından sezon sonunu getirmek gerekir diye düşündük. Benim Türkiye'de tanımadığım, Türkiye dışında bildiğimiz isimler mi yok. Ama ben bunları hiç düşünmedim. Sayın Sağlam'ın Beşiktaş'tan ayrılık nedenini gayet iyi bilirsiniz. Bir güvensizlikti. Sayın Sağlam orada teknik direktörken, başkaları ile konuşma oldu diye ayrıldı. Şimdi ben böyle bir şey ne bana yakışır, ne Bursaspor'a. Bunu yapmadık. Teknik direktör konusunda hemen karar vermek istemiyorum. Herkes bir isim üretiyor. Son senelerini başarıyla geçtiren Bursaspor'un teknik heyeti de herhalde sıradan bir kişi olamaz. onun için bu konuda henüz daha karar veremedik."

"SAĞLAM DOĞRU SÖYLÜYOR"

Yazıcı, "Sayın Sağlam, basına verdiği demeçlerde şunu söylüyor, doğru söylüyor. Son 2 yıldır gereken desteği bulamadık. Bu destek çok yönlü. Taraftar açısında, başka açılardan gözle görülür maalesef bu desteği göremediğimizi ben de dile getirdim." diye konuştu.

"PROTESTOLARIN NEREDEN VE NASIL GELDİĞİNİ BİLİYORUM"

Çok şey duyduklarını ve üzüldüklerini ifade eden Yazıcı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu güne kadar hiç olmayan bir protesto var. Bu protestoların nereden nasıl geldiğini çok iyi biliyorum. Toplum psikolojisinde üç kişi bağırır 100 kişide arkasından gider. Bunlara müsaade edilmemeli. Müsaade edilirse ne olur ayrı bir kaos daha başlar. Üzülerek söylüyorum ki çok fazla olumsuzluk yazıyorsunuz. Olumlu şeyleri de yazsaydınız belki bunları bu kadar konuşmuyor olurduk. Kendi kendime de soruyorum. 4 yıldır kötü giden ne var. Basın olarak devamlı yazıyorsunuz, olumlu yazılar çok az. Yüzde 90 olumsuz yazılar. 4 yıldır nedir kötü giden. Bu kadar arkadaşlarımıza gece gündüz çalışıyoruz, başımıza gelmedik kalmadı. Hayatımız pahasına neler olduğunu biliyorsunuz. Ben bunu ajitasyon gibi söylemiyorum. Reklam yapan bir düşüncemiz ve uygulamamız yok. Elinizi vicdanınıza koyun İbrahim Yazıcı ne yapmış, neresi kötü. Yok yönetim istifa, yok ona benzer şeyler. Ben gidersem ne düzelecek onu bileyim de ona göre bir hareket tarzı belirleyelim. Daha yeni kongre yaptık. Niye kimse çıkmadı, niye herkes ayakta alkışladı. Ben Bursa'da aklı selim çok insan olduğuna inanıyorum. Aklı selim düşünenlerin benim ne demek istediğimi anladığını biliyorum. Ama maalesef özellikle yönlendirilmiş ufak bir grup. Ama taraftar arasında ondan ona ondan ona çık gibi büyüyor."

"HEYECANIMIZI KIRMAYIN"

Taraftara da bir sözü olduğunu ifade eden Yazıcı, şöyle devam etti: "Bugüne kadar taraftarın ağzından iyiliğinden başka onlara kötü gelecek bir söz söylemedim. Bursa taraftarı ile başarıya gider dedim. Ama son zamanlarda bu kadar ilgisizlik anlamak mümkün değil. Öyle maçlar oldu ki bakıyorsunuz kimse yok. Bursaspor ikinci ligde oynarken o stat doluyordu. Nedir, kötüye giden ne. Bugün bile adam geldi. Hala dışarıdan oyuncu alıyoruz. Premier Ligden oyuncu alıyoruz. Bundan 5 sene evvel bu verdiğimizin için mislini verin gelir miydi. Niçin geliyor, Bursaspor marka oldu. Gelin Bursaspor'a el birliği ile sahip çıkalım. Benim ne beklentim olabilir, işimizi gücümüzü bırakıp gece gündüz bu işle uğraşıyoruz. Ama heyecanımızı kırmayın. Biz Bursaspor7un daha iyiye gitmesi için uğraşıyoruz. Şunu anlarım, biz daha iyi yapacağız. Çok kardeşim kongreye. Böyle arkadan vurmak, oyunlar getirmek doğru değil. Buranın er meydanı kongre."

"SAĞLAM'IN YERİ DOLACAK"

Çok kritik günler yaşadıklarına dikkat çeken Yazıcı, "Ben tabi böyle bir teknik direktör ayrılışı olmasın. En azından sezon sonuna kadar bu işi götürmek ama oldu. Hiçbir yer sahipsiz kalmaz. Tabi ki bu arkadaşımızın yeri de dolacak. Yarın ben ayrılırsam benim de yerim dolacak. Ama Bursaspor'un böyle basit anlayışlarla, sinsice planlar yapanlara çanak açmayın. Bizim hiçbir beklentimiz yok. Maneviyatın haricinde her şeyi zarar bize bu işin. Şevkimizi kırmayın." diye konuştu.

Yazıcı, yeni teknik direktörün kim olacağının sorulması üzerine, "Sayın Sağlam'ın yerini dolduracak birisi olması lazım." cevabını verdi.

"TRANSFERLERİN HEPSİ PLANLI, SAYIN SAĞLAM'IN HABERİ VAR"

Yazıcı, transferin geç geldiği yönünde eleştiriler yapıldığını hatırlatılması üzerine, şunları dile getirdi: "Transfer konusunu yaşamayan bilmez. Belluschi'nin nasıl transfer edildiğini ben bilirim. Bir roman. Bunların hepsinden sayın Sağlam'ın haberi de var. Bursaspor'un mali durumu ortada. 2 gün sonra maç yapacağız. Transferde geç kalmak yok. Twente maçını burada yendik. Transfer ettiğimiz oyuncuyu da oraya götürdük izlesin diye. Şimdi yeni gelenler de hepsi planlı. Sayın Sağlam'ın da bilgisi var. N'Diaye geldi 'ben oynamayacağım' dedi. Ne yapacaksın. Okşayacak mısın, adam da kovmuş. Doğru yapmış, yerine hemen en kısa zamanda bulabildiğimiz adamı aldık. Onunla ilgili de kimse kötü bir şey söylemedi. Serdar Aziz gitmiş deniyor. Ben demeden hiçbir yere gidemez. Ama yabancı öyle değil. Onda farklar var. Ben diyorum vermedik, Galatasaray'la konuşmam olmadı diyorum ama yazılıyor."

Genel Menajer Adil Cenkçiler'in istifası konusunda ise Yazıcı, "İstifasını yeni öğrendim. Ben getirmedim. Benim getirdiklerim kimseyi göndermedim. Allahaısmarladık demeden gitti. Daha önce de gitmişti, geri gelmişti. Bugün ki gidişine de anlam veremedim." dedi.

"SAĞLAM NE İSTEDİYSE YERİNE GELMİŞTİR"

Ertuğrul Sağlam ile hiçbir problem yaşamadıklarının altını çizen Yazıcı, "Ertuğrul Sağlam yönetimden bu güne kadar ne istediyse yerine gelmiştir. Hiçbir problem de olmadı. Başarısızlık diye bir şey yok. onu öyle göstermek isteyenler var. Birisi çıksın o zaman, 'ben bu çıtayı daha yukarı çıkartırım, koyarım, o zaman ben yarın bırakırım. Öyle atmayla olmuyor. Ben geldiğimde bir söz verdim. Şampiyonluk demedim. İçinde o da var dedim." ifadelerini kullandı.

"ETİKLİKTEN BAHSEDEN KULÜBE BAK"

Yazıcı, teknik direktörün kim olacağı yönündeki soruya ise şu karşılığı verdi: "Teknik direktör konusunda tabi ki araştırmalarımız var. Bugün yarın bir yerlere geleceğiz. Yerli mi yabancı mı hepsi olabilir. Ama devre arasını geçtik. Devre arası transferleri iyi değildir. Bu hoca için de geçerli. Sezon başı olsa farklı şeyler yaparsın. Gaziantep kulübü bugün bir yazı yazmış. Atmış tutmuş. Yani adam orada çalışırken, bana öyle dolaylı çok teklif oldu. Ama ben çalışan bir kişiye gel bana demem. Ayrılır oradan, işime gelir olabilir. Ama ben onların bahsettiği hoca ile bir konuşmam yok. Etiklikten bahseden takım, benim Muhammed'imi ayarttı, Turgut Doğan Şahin'i geceden kaçırdılar. Yani etik sen deme bari. Etiklikten bahseden kulübün yaptıklarına bak."

"SAĞLAM'IN AÇIKLAMASINI DOĞRU BULMADIM"

Ertuğrul Sağlam'ın, "Dönebilmek için şimdi gidiyorum" şeklindeki sözlerinin hatırlatılması üzerine Yazıcı, "Ben doğru bulmadım açıkçası ama sonra kendisi açıklık getirdi. Başkanla yönetimle sorunum yok, son dönemde olan olaylar, tepkiler dedi. Ama ben buradan giderken kimseyle kötü olmayayım. Tekrar gelebilirim. Demek istediği budur. Bunun bizimle bir ilgisi yoktur." şeklinde konuştu.

"ESAS YORULAN BENİM"

Kendisinin de çok yorulduğunu belirten Yazıcı, şunları kaydetti: "Ben tabi ki çok yoruldum. Esas yorulan benim. Sayın Sağlam'ın da şöyle bir lafı vardır, 'Başkanım sizin olmadığınız yerde bende olmam' Ama o gitti biz kaldık. Ben daha sabırlıyım demek ki. O bugün bıraktı yarın başka yerde çalışabilir. Ben bugün bıraksam bir ayı var. Bursaspor kritik noktadadır. Ben bu işi bırakırsam kötü bırakmamalıyım. Bu kaosu geçmemiz lazım. Buna el verirseniz, bana göre kaos yok, kaosu yapmak isteyenler var. Birlikteliği sağlarsanız daha iyi günler gelir. Daha iyi yönetimler de olabilir. 5'in altı başarısızlık, 5'i bile beğenmiyorlar. İstisnai seneler olabilir. Ama gelin hep beraber destek olalım."

"BANGURA SEZON SONUNA KADAR URFA'DA"

Yazıcı, Bangura'nın Şanlı Urfa'ya gönderildiğini belirterek, "Bangura ile ilgili sayın bakan aradı beni. Faruk Çelik bey Urfa ile yakından ilgileniyor. 'Sizde oynamayan bu arkadaşı sezon sonuna kadar verebilir misiniz' diye. Sayın Sağlam'la da konuştum. Şimdi Ersel Hoca ile de konuştum. Verelim dediler, oynasın bakalım. Verdik onlara." diye konuştu.

OZAN'IN DÖNME İHTİMALİ
Sezon son Ozan İpek döner mi?" şeklindeki soruya ise Yazıcı, şu cevabı verdi: "Onu ben nasıl söyleyebilirim. Ama o sadece oyunuyla ilgili değil. Başka konular da var. "