CNC (Bilgisayar Sayısal Kontrol) işleme, çıkarıcı bir üretim teknolojisidir: parçalar, çeşitli kesme aletleri kullanılarak katı bir bloktan (boşluk veya iş parçası olarak adlandırılır) çıkarılarak oluşturulur. Bu, katkı (3D baskı) veya biçimlendirici (Enjeksiyon Kalıplama) teknolojilerine kıyasla temelde farklı bir üretim şeklidir. Malzemelerin kesilmesi için ticari bir lazer, malzemeye kesilecek desenin bir CNC veya G kodunu takip etmek için bir hareket kontrol sistemi kullanır.Malzeme kaldırma mekanizmalarının CNC'nin faydaları, sınırlamaları ve tasarım kısıtlamaları üzerinde önemli etkileri vardır.

3 Adımda CNC

Temel CNC işlemi 3 adıma ayrılabilir. Mühendis önce parçanın CAD modelini tasarlar. Makinist daha sonra CAD dosyasını bir CNC programına (G kodu) dönüştürür ve makineyi ayarlar. Son olarak, CNC sistemi tüm işleme işlemlerini az denetim ile gerçekleştirir, malzemeyi çıkarır ve parçayı oluşturur.

CNC Faydaları

CNC işlemenin avantajlarından bahsedecek olursak başta yüksek toleranslara sahip son derece hassas parçalar üretilebilmesini söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra mükemmel malzeme özellikleri, hızlı geri dönüş süreleri bir başka değişle üretimin son derece kısa olmasının oldukça büyük bir avantajı olduğunu ekleyebiliriz. Tek seferlik özel parçalar ve prototipler üretebilmek ise bir başka avantajıdır. Masaüstü CNC sayesinde küçük-orta ölçekli üretim yapabilirsiniz. Eğer tanıdığınız bir hobisever varsa onun için uygun bir hediye olacaktır. Unutmayın ki tasarımlar ancak hayata geçince değerlidir.