Zirkonyum Kaplamanın Kullanıldığı Durumlar

Diş hekimlerinin asli görevi, ağız ve diş problemlerinin giderilmesi ve sorunları giderirken hastalarını daha gerçekçi bir görünüme kavuşturmaktır. Bu gün protez ya da köprüler için zirkonyum adı verilen malzeme kullanılmaktadır. Kaplamada bu maddenin kullanılması daha sağlam bir diş ve daha natürel bir görüntü elde edilmesine yardımcı olmaktadır.

- Kalıtsal diş yapısının değiştirilmesi

- Estetik amacı ile diş beyazlatmada

- Ortodontik tedavilerin tercih edilmediği durumlarda

- Ayrık dişlerin tedavisinde zirkonyum kaplama yöntemi kullanılmaktadır.

Metal kaplamalar görüntü itibari ile hastaları tatmin etmemektedir. Metalin her ne kadar dayanıklı olduğunu düşünülse de hastalar metal kaplama yaptırmak istese de, zirkonyum maddenin dayanıklılık oranı metale göre daha fazladır. Ayrıca maddenin ışığı geçirme özelliği sayesinde diş minelerinin ışığı yayması mümkündür. Böylece daha estetik ve doğal bir görünüm yakalanmaktadır. Metal kaplama dayanıksız olduğu kadar doğallığı da etkiler. Mat bir görüntü yayan metal kaplamalar, dişlerin cansız görünmesine sebep olurlar. Tedirgin bir gülümseme yerine, kusursuz bir gülüş çizmek için kliniğimizde siz değerli hastalarımıza hizmet veriyoruz. Zirkon kaplama hakkında merak edilenlerden bir diğeri de kullanım sonrası renk değişikliğinin olup olmayacağıdır. Tedavi sonrası kaplanan diş, komşu dişlerin rengine dönüştürülür ve bu renk sabit kalır. Dişte çay, sigara vb. tüketiminden dolayı da plak oluşumu meydana gelmemektedir.

Zirkonyum Kaplama Dişe Nasıl Uygulanır?

Tıraşlama yöntemi ile tedavi yapılacak dişi küçültüyoruz. Diş etinde herhangi bir problem varsa, önce bu sorunu ortadan kaldırıyoruz. Ağız yağınıza ve diş aralığına uygun olacak şekilde ölçü alıyoruz. Laboratuar ortamında alt yapısı zirkonyum, üst yapısı ise porselen olan kaplamayı dişiniz ile aynı renk tonuna getiriyoruz. Daha sonra kullandığımız yapıştırıcı maddeler ile ana dişinize sabitliyoruz. Zirkonyum kaplama esnasında hastamız acı hissetmez. Yalnızca dişlerin tıraşlanması aşamasında lokal anestezi uygulanır. Sizlere doğal bir gülüş katmak için uzman kadromuzla hizmet vermeye devam ediyoruz.