Laparoskopik cerrahi günümüzde çok fazla tercih edilen yöntemler arasında yer almaktadır. Halk dilinde kapalı ameliyat olarak bilinmekte olup, açık ameliyatlara göre daha az ağrı hissedilmektedir. Doktorların gerekli gördükleri durumlarda tercih edilen ve tedavi amaçlı olabileceği gibi hastalığı belirlemek amacı ile de kullanılan bir yöntemdir. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfaları üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.


Laparoskopik Cerrahi Nasıl Yapılır?

Cilt üzerinde çok minik bir kesi işlemi olduğu için doktorlar tarafından tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntemde 1cm ya da daha az olan kesi aralığı olduğu için ameliyat sonrasında kişinin acı ve ağrısı da daha az olacaktır. Laparoskop adı verilen bir cihaz bu kesiklerden içeri doğru sokulur. Laparoskopik işlemi ile birlikte doktor cihazı bu kesiklerden göndereceği için daha fazla yeri görebilme imkanı olur. Bazı durumlarda tek kesik yeterli olmayacağı için birkaç farklı bölgeden açılabilir. Böylece görülmesi gereken tüm yerler doğru şekilde incelenebilir. Monitör aracılığı ile doktor bakmak istediği bölgeleri rahatlıkla görebilir. O nedenle bazı durumlarda tanı konulması açısından da tercih edilir.

Laparoskopik Neden Tercih Edilir?


Daha hızlı bir şekilde iyileşme sağlanabilmesi, cerrahın daha geniş alanı görebilmesi ve kısa bir kesi işlemi sonrası gündelik hayata daha hızlı dönebilmek gibi artılar nedeni ile çok fazla tercih edilmektedir. Yara çok küçük olduğu için ameliyat sonrasında oluşabilecek olan sıkıntılar da minimum düzeye inmektedir. Doktor muayene ettikten sonra böyle bir uygulama yapmaya karar verebilir. Her durumda yeterli olmayacağı için kimi zaman açık ameliyat önerilebilir. Bir rahatsızlığınız bulunuyorsa, konu hakkında uzman bir doktor ile görüşmeli ve daha sonra ameliyat şekline karar vermelisiniz.