Kürtaj sonrası hakkında

Kültürel, çevresel, dini, ekonomik gibi mütenevvi sebeplerden ötürü birçok kadın isteyerek ya da istemeyerek gebeliğini sonlandırmak için kürtaj masasına yatar ve kürtaj olarak gebeliğine son verdirir. Gebelik sonlandırma işlemi olan kürtajda küret isimli bir alet kullanılır ve rahmin iç dokusundan parça alınır. Bu işlem sonrası kürtaj olan kadınların dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunur. Bu hususlar ise şunladır:

Kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Kürtajın ardından kadında 4 ile 10 gün arasında kanama olabileceğinden bu süre içinde hijyene çok dikkat edilmeli ve doktor antibiyotik kullanımı önermiş ise düzenli olarak antibiyotik alınmalıdır. Bilhassa havuz ve jakuzi gibi enfeksiyon kapılacak ortamlardan uzak durulmalı, banyo suyu ise çok sıcak olmamalıdır.

Bazı kadınlar kürtaj sonrası hiçbir sıkıntı yaşamazlar. Bunun sebebi ise işinin ehli bir doktora denk gelinmiş olmasıdır. Kürtaj yaptıracak olan kadınlar özellikle uzman bir doktor tarafından bu işlemi uygulatmalıdırlar.

Kürtaj sonrası kendinizi çok yormamalı ve cinsel ilişkiye biraz ara vermelisiniz. Dayanılmaz bir sancı ya da ağrı ile karşılaştığınız zaman hemen doktorunuza müracaat edin.