Ertesi Gün Hapı Hakkında (Nasıl Kullanılır, Zararları)

İstenmeyen gebeliklerin önlenmesi için başvurulan bir yol olan ertesi gün hapları, günümüzde kürtaj sınırlamasının gelmesi ile birlikte bir hayli gündeme çıktı ve gebelikleri önlemek için birçok kadın ertesi gün haplarına başvurdu. Peki ertesi gün hapları ne kadar koruyucu? Ertesi gün hapı kullanmanın etkileri neler? Ertesi gün hapları gebeliği yeterli düzeyde engeller mi? İşte bu ve daha fazlasının cevapları Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İbrahim Sözen’de.

Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İbrahim Sözen, Sağlık Bakanlığı’nın kürtaj sınırlaması getirmesinden sonra ertesi gün haplarının ücretsiz olarak verilmesi hakkında düşüncelerini paylaştır. Sözen, ertesi gün haplarının ücretsiz verilmesini doğru bulmadığını şu sözleriyle anlattı: “Sen gerçek anlamda korunma, sadece çok gerekirse bu hapı al” yaklaşımı etkin bir aile planlaması politikası olmaktan uzaktır. Kadınların ve geniş anlamda ailelerin sadece istedikleri kadar çocuk yapabilmesinin temelini oluşturan etkin doğum kontrol yöntemleri rahim içi araç ve doğum kontrol hapları ile iğneleridir. Bunların ücretsiz veya maliyetine düşük ücretlerle halka sunulması daha doğru bir yaklaşım olacaktır.”

Korunmasız ilişki sonrası en az 72 saat içinde kullanılması gereken ertesi gün hapları, 30 yıldır vücuda hiçbir zararlı etkisi bulunmadan kullanılmaktadır. ancak ertesi gün hapları sık sık kullanılmalı, sadece ayda bir defaya mahsus kullanılmalıdır. Sürekli doğum kontrol yöntemi düşünülüyorsa Sözen, doğum kontrol haplarının ya da iğnelerinin daha sağlıklı bir yöntem olduğunu vurguluyor.

Yumurtlamayı engelleyerek gebeliği oluşmamasını sağlayan ertesi gün haplarının hafif bulantı ve kusma gibi yan etkileri bulunabilir. Aynı zamanda ertesi gün hapının kullanıldığı ay düzensiz kanamalar görülebilir ve adet düzeninde bir aksama olabilir. bunların dışında ertesi gün haplarının başka yan etkileri bulunmaz.