Hindistan’ın Jaipur şehrinde organize edilen mermer ve taşçılık fuarı StoneMart 2013'e Türkiye’den 65 firma katıldı.

Fuarın açılışını Rajastan eyaleti Başbakanı Ashok Gehlot ile birlikte yapan Türkiye’nin Hindistan Büyükelçisi Burak Akçapar, fuara şeref konuğu olarak katıldı. Açılış konuşmasında Türkiye ile Hindistan arasındaki gerek ticaret gerek turizm rakamlarında bu yıl yeniden rekor artış kaydedildiğini söyleyen Akçapar, buna karşın potansiyelin gerisinde kalındığını ekledi.

Büyükelçi Akçapar, Hindistan ile Türkiye arasındaki toplam ticaretin büyük ölçüde Hindistan lehine olmasına rağmen Türkiye’nin Hintli girişimcilere bütün olanakları sağlayarak yatırım imkanları verdiğini dile getirdi. Akçapar, buna rağmen Hint tarafının Türkiye’ye mermer ihraç ederken kota uygulamasını eleştirdi.

Büyükelçi Akçapar, mermerde Türkiye’nin genel ihracatının yarısını Çin’e gerçekleştirilirken Hindistan’a ihracatımızın toplam içerisindeki payının yüzde 3 seviyesinin altında kaldığını dile getirdi. Büyükelçi ayrıca bu kotanın kaldırılmasının doğal taş alanındaki ticaretin artmasının yanı sıra genel ticari ortama da olumlu katkı sağlayacağını söyledi. Akçapar, Türkiye’nin 65 firmayla bu fuara katılıyor olmasının Hindistan’a olan ilginin, sevginin ve güvenin en açık göstergesi olduğunu sözlerine ekledi.