Yahya Kemal Demirel Cenazesi

TÜRKİYE’yi 'Hayali ihracat' kavramıyla tanıştıran ve karaciğer kanseri tedavisi gördüğü hastanede yaşamını yitiren 9’uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in yeğeni 62 yaşındaki Yahya Kemal Demirel’in cenazesi memleketi Isparta’nın İslamköy Beldesi’nde toprağa verildi.

Ankara’daki Güven Hastanesi’nde karaciğer kanseri tedavisi görürken geçen perşembe günü yaşamını yitiren Yahya Kemal Demirel’in cenazesi dün özel bir cenaze aracıyla İslamköy’e getirildi. Demirel’in cenazesi, gece Süleyman Demirel Külliyesi’nin morgundan bekletildi.

Yahya Kemal Demirel için bugün İslamköy Şehriban Hatun Camii’nde cenaze töreni düzenledi. Törene, eski bakanlar Necdet Menzir, Aykon Doğan, Ömer Barutçu, Yaşar Topçu ve İbrahim Gürdal, eski milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri de geldi. Yahya Kemal Demirel’in babası Hacı Ali Demirel, amcası Şevket Demirel, ablası Aynur Ergin Ertan, kızı Hande Demirel, yakınları ve çok sayıda kişi cenazede hazır bulundu.

DEMİREL KATILMADI, HABERAL ÇELENK GÖNDERDİ

Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, cenazeye katılmamadı. ’Ergenekon’ davasından tutuklu bulunan CHP Zonguldak Milletvekili Prof.Dr. Mehmet Haberal ise çelenk gönderdi.

Amca Şevket Demirel de rahatsızlığı nedeniyle cenaze töreni boyunca eski milletvekili İlhan Kesici ile birlikte otomobilinde oturdu.

KADINLAR ÖNDE SAF TUTTU

Yahya Kemal Demirel için öğle namazından sonra cenaze namazı kılındı. İl Müftsü Mehmet Emin Avcı’nın kıldırdığı namazda, Demirel’in ablası Aynur Ergin Ertan, kızı Hande Demirel ve diğer kadın yakınları önde sıranın sonunda saf tuttu. Baba Hacı Ali Demirel ise rahatsızlığı nedeniyle ayakta duramadığı için ön safta sandalyede oturarak cenaze namazı kıldı. Namazın ardından Demirel’in cenazesi, İslamköy Koca Mezarlığı’ndaki aile mezarlığında toprağa verildi.

HAYALİ İHRACAT OLAYI İLE TANINDI

Yahya Demirel, 1975 yılında karıştığı hayali ihracat olayı ile tanındı. Mobilya ihracatı yapanlara verilen yüzde 75 vergi iadesini almak için hukuk dışı yollar kullandığı iddiasıyla yargılanan Yahya Demirel’in bu yolla o dönem 20 milyon lira haksız kazanç elde ettiği iddia edildi. Yahya Demirel’in, ’Ceviz yatak’ odası diye ihraç ettiği ürünlerin ’Sunta’ parçaları olduğu ortaya çıkmıştı. Mobilyaları ihraç ettiğini beyan ettiği İsviçre firmasının da gerçekte olmadığı belirlenmişti