Türk Lirasının Yeni Simgesi ve TL Programı

Türk Lirasının Yeni Simgesi ve TL Programı

Merkez bankası bugün yaptığı yarışma sonucu Türk Lirasının yani TL'nin yeni simgesini açıkladı. Bir çok kişi tarafından bu simge Avrupa Birliği'nin para simgesi olan Euro'ya benzetse de TL'nin artık yeni bir simgesi var.Tüm dünya kamuoyuna tanıtılması amacı ile TL Simge Yarışması başlatıldı yarışmaya tamı tamına 8362 adet başvuru yapıldı yapılan başvurular sonucu TL'nin simgesi bugün Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından açıklandı.Toplantıda konuşan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, "TL simge yarışması fikri 2011-2015 planında TL'nin tanıtılması amacıyla yer aldı. Yarışma takvimi içinde 8362 adet başvuru yapıldı. Finale 7 tasarım kaldı. 7 simge arasından birinci seçildi. Simge TL'nin güvenli liman haline geldiğini gösteriyor" dedi. En alt kısımdan siz de yorumunuzu dile getirebilir veya hemen sağ tarafta yer alan SORU SOR kısmından bize sorularınızı iletebilirsiniz.

 İşte Başbakan Erdoğan'ın TL'nin yeni simgesini açıklarken yaptığı konuşma metni; " İşsizlik geçen yıl yüzde 9.8 olarak gerçekleşti. Bu sevindirici gelişme de hayırlı olsun. TL için simge belirleme yarışmasına katılan tüm vatandaşlara teşekkür ederim. Cezaevlerinden bile yarışmaya katılanların olması ülkemizde vatandaşların ne denli bir duyarlılık içinde olduğunu göstermesi bakımından önemli. TL için böyle bir simge belirleyerek, bu simgeyi kullanıma sürerek, yürüttüğümüz operasyonda önemli aşamayı geride bırakıyoruz.

1 Ocak 2005'te altı sıfırı atılmış YTL'yi tedavüle sürdük. 1 Ocak 2009'da da yeni ibaresi atılmış TL tedavüle girdi. Artık TL'yi hem ulusal, hem uluslararası piyasalarda güçlü, itibarlı para birimi olarak kullanmaya başladık. Paradan altı sıfır atacağımızı söylediğimizde çoğu kimse inanmamıştı. Bulundukları köşelerden insafsızca saldıranlar 'enflasyon patlar' diyorlardı. Taksim meydanında şöyle yaparım diyorlardı. Ne yaptın, hiçbir şey yapamadın. Halkımız ayak uydurmakta da hiç güçlük çekmedi. Olumsuz ve karamsar yorumların hiçbirine aldırmadık. Paradan sıfırların atılması ne enflasyona olumsuz etki yaptı, ne de uyum sorunu yaşandı. Şu anda hala 1 lira yerine 1 milyon diyenler oluyor. Biz de zaman zaman bol sıfırlı parayı zikrediyoruz. Siyaseten işimize de geliyor. Ama genç nesiller başta olmak üzere artık bol sıfırlı itibarı zedelenmiş günleri geride bırakmış durumdalar. "

Türk Lirasının ( TL'nin ) yeni simgesini nasıl indirebileceğiz ?

Hazırlanan özel bir program sayesinde TL'nin yeni simgesini bilgisayarımıza indirdikten sonra Alt GR + T tuşlarına bastıktan sonra TL'nin yeni simgesi karşımıza çıkıyor. TL'nin yazı tipi ve uygulamalarını Merkez Bankası'nın kendi web sitesinden indirebilirsiniz.

TL Simgesi (Jpeg Formatında)
TL Simgesi (Teknik Özellikleri ile birlikte)
TL Simgesini içeren yazı tipini bilgisayarınıza kurmak için tıklayınız