Yenilenebilir enerji kaynaklarının her alanda kullanımı yaygınlaşıyor. Güneş enerjili sulama sistemleri de tarımsal alanda kullanılan bir sistem olup daha kaliteli ürünler yetiştirmek için tercih edilir. Güneş enerjili sulama sistemi kurulumunda su kaynağından suyu çekecek olan pompanın enerji ihtiyacı iyi hesaplanmalı ve buna uygun güneş paneli kullanılmalıdır. Eğer sulama gece yapılacaksa sisteme akü dahil edilmeli ve üretilen elektrik enerjisi aküde depolanmalıdır. Şayet çekilen su bir depoya aktarılırsa sistemde akü kullanılmasına gerek kalmaz. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfalarını üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.

Güneş Enerjili Sulama Sistemi Nedir

Tarımsal alanlarda kullanılan güneş enerjili sulama sistemleri ekonomik olması ve ürün kalitesini artırması nedeniyle tercih ediliyor. Tarım alanlarında şebeke elektriği olmaması nedeniyle ürünlerin sulanması için güneş panellerinden yararlanılır. Sistem kuyudan suyu çekmek için gerekli elektriği doğal yollarla üretir. Güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren sistem sayesinde su kaynaklarından su çekilir ve tarım alanlarına ulaştırılır. Tarım alanları gibi bahçe sulamada da kullanılan sistem yenilenebilir enerji kaynağı güneşten en üst seviyede yararlanılmasını sağlar.

Fotovoltaik Sulama Sistemlerinin Avantajları

Fotovoltaik yani güneş enerjili sulama sistemlerinin en önemli avantajı diğer sulama sistemlerine göre daha ekonomik ve masrafsız olmasıdır. Jeneratör kullanılmayan bu sistemde elektrik enerjisi doğal kaynaklardan elde edilir, jeneratör için kullanılan yakıt masrafı yoktur ve yakıt fiyatlarından etkilenme söz konusu değildir. Fotovoltaik sulama sistemlerinde üretilen elektrik aküde depolanarak aydınlanma ihtiyacının karşılanması için kullanılabilir. Güneş enerjisinden elde edilen elektriğin kullanıldığı sistem çevreye zarar vermez, çevre dostudur. Uzun yıllar kullanılabilir. Sistemde kullanılan güneş panellerinin ömrü yaklaşık 25 yıldır. Bu süre boyunca hiçbir performans düşüklüğü olmaz. Güneş enerjisinden elektrik üretildiği için enerji güneşlenme olduğu müddetçe üretilmeye devam eder.