Ceylanpınarlılar diken üstünde! Okullar tatil!

Suriye'deki iç karışıklık Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesine komşu olan Haseki kentinin Resulayn mıntıkasında şiddetlendi. 21 yaşındaki bir vatandaşımız ağır yaralı. Hastaneye düşen şarapnel parçaları korkuturken, çatışma anının görüntüleri de kameraya ya

Gece boyu süren çatışmanın ardından vatandaşlar uyarıldı. Ceylanpınar'a sınır olan Suriye'nin Resulayn ilçesinde gece geç saatlerde başlayan çatışmalarda top ve silah sesleri hiç susmadı. Bunun üzerine Emniyet Müdürlüğü ekipleri bölgeye yakın evleri boşalttı. Ceylanpınar Kaymakamlığı, sabah 05:00'dan itibaren belediyeden anons yaptırarak vatandaşların güvenli yerlere sığınması konusunda uyardı.

Ceylanpınar'da bugün okullarda tatil edildi. Suriye'nin Resulayn ilçesinde çatışmaların devam ederken, Ceylanpınarlılar geceyi ayakta geçirdi.

BİR VATANDAŞIMIZ AĞIR YARALI

Suriye tarafından gelen mermiler sonucu 2 Türk vatandaşı vuruldu. Mermilerden biri Ömer Ver (21) isimli bir vatandaşımızın göğsüne isabet ederken, 21 yaşındaki gencin durumunun ağır olduğu ifade edildi. Ver, Şanlıurfa Devlet Hastanesi'ne kaldırılırken, Halime İnci (50) isimli vatandaşımız Ceylanpınar Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

YARALILAR TEDAVİ ALTINA ALINDI

Türkiye ile Suriye arasında geçişi sağlayan sınır kapısı açıldı. Çıkan çatışmadan dolayı 22 Suriyeli yaralı vatandaş Ceylanpınar Devlet Hastanesi ve Suriyeli mültecilerin kaldığı kampta kurulan sahra hastanesinde tedavi altına alındı. Yaralılardan durumu ağır olan 16 kişi ise Şanlıurfa'daki hastanelere sevk edildi. Şanlıurfa'ya sevk edilenlerden 1 kişinin hayati tehlikesi olduğu ifade edildi.

1 SURİYELİ HAYATINI KAYBETTİ

Esed'in askerleri tarafından roketatarla kafasından vurulan bir Suriyeli muhalifin hayatını kaybettiği belirtildi.

ŞARAPNEL PARÇALARI KORKUTTU

Suriye'den getirilen yaralıların hastaneye ulaştığı sırada sınırdan çatışma sesleri geldi. Seken şarapnel parçalarının sınıra yakın noktada bulunan Ceylanpınar Devlet Hastanesi bahçesine düşmesi paniğe yol açtı. Vatandaşlar hastanenin içine kaçıştı, polisler de siper aldı.

EMNİYET ALARMA GEÇTİ

Ceylanpınar'da askeri hareketlilik artarken, Emniyet Müdürlüğü alarm durumuna geçti. İlçeye giriş ve çıkışların yasaklandığı belirtildi.

MUHALİFLER RESULAYN'I ELE GEÇİRDİ

Özgür Suriye Ordusu ile Suriye Ordu güçleri arasında çatışmalar devam ederken, muhaliflerin Resulayn'ı ele geçirerek bayrak astıkları iddia edildi.

AK PARTİLİ VEKİLLER CEYLANPINAR'A GİDEBİLİR

Gece saatlerinden beri gelişmeleri an be an takip eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve AK Parti Şanlıurfa milletvekilleri yoğun bir telefon trafiğine girerek bölgeden gelen haberlerle doğrudan bilgilendirildiler. Konuyla ilgili görüşünü aldığımız AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Abdulkerim Gök, bölge milletvekillerinin her an Ceylanpınar'a gidecek şekilde hazır olduklarını, dile getirdi.

SINIRI GEÇENLER ÇADIRKENTE

İç karışıklığın ve çatışmaların devam ettiği Suriye'deki Resulayn İlçesi'nde son gelişmelerden tedirgin olan 200 kadar Suriyeli, sınırı geçerek askerlere teslim oldu. Türkiye'ye sığınan çoğu kadın ve çocuk sığınmacılar, işlemlerinin yapılması ardından Ceylanpınar ve Akçakale'de bulunan çadır kentlere gönderildi.

SURİYELİLER GELMEYE DEVAM EDİYOR

Resulayn bölgesindeki sivil Suriyeli vatandaşlar Ceylanpınar ilçesine sığınmaya başlarken, 2 saat içerisinde 200 kişinin giriş yaptığı öğrenildi.

SINIRA SEVKIYAT BAŞLADI

Şiddetli çatışmaların başlaması üzerine Ceylanpınar'a, Şanlıurfa'da bulunan 20'nci Zırhlı Tugay Komutanlığı'ndan aralarında obüslerin de bulunduğu zırhlı araçlar sevk edildi. Konvoy halinde yola çıkarılan zırhlı araçların sınır hattında konuşlandırılacağı bildirildi.

ARAP VE KÜRTLER YAŞIYOR

Muhaliflerin, Haseki kentinin Resulayn İlçesi'ni tercih etme nedeninin gümrük kapısı olduğu bildirildi. Ceylanpınar'da ve Resulayn'da karşılıklı olarak bulunan gümrük kapıları, sivillerin kullanımına kapalı bulunuyor. Askeri amaçlı olarak kullanılan kapılardan, geçmiş yıllarda iki ülke arasındaki sözleşme çerçevesinde dini bayramlarda karşılıklı geçişlere izin veriliyordu. Şiddetli çatışmaların yaşandığı Resulayn'da, Arap ve Kürt nüfus birlikte yaşıyor.

PKK ile bağlantısıyla bilinen PYD'nin de etkin olduğu Resulayn'da, çatışmalara ordu birliklerinin yanı sıra Kürt grupların da katılmasının şiddeti artırdığı ileri sürüldü.

Şanlıurfa sınırındaki çatışmanın sesleri kamerada

Obüsler Ceylanpınar'a yönlendirildi

sanliurfa.com-Haber7-DHA