Bazı ihalelere fesat karıştırıldığı ve kamu zararına neden olduğu gerekçesiyle pazartesi günü polis tarafından gözaltına alınan, 23 çalışanından 5'i tutuklanan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, söz konusu soruşturma kapsamında şüpheli sıfatıyla adliyede savcıya ifade verdi.

Cumhuriyet savcısının talebi üzerine, Ankara ve Eskişehir Barosu başkanının da aralarında yer aldığı 3 avukatıyla birlikte savcıya ifade veren Büyükerşen, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yapılan Porsuk Çayı ve muhtelif kanallarda düzenlemeler, Masal Dünyası ve Eskişehir Kentsel Gelişim Projesi yapım işi ihalelerine fesat karıştırıldığı, kamu zararına neden olunduğu şikayeti üzerine başlatılan soruşturmada, geçtiğimiz pazartesi sabahı düzenlenen operasyonda, belediye çalışanı 23 kişi gözaltına alınmıştı. Söz konusu şüphelilerden 16'sı, daha önce emniyet ve savcılıktaki sorgularının ardından serbest bırakılmıştı. Ancak aralarında, belediyenin Satın Alma Daire Başkanı M.R.E., Şirketler Genel Koordinatörü R.O.T., Fen İşleri Daire Başkanı S.A. ve Genel Sekreter Yardımcısı T.G.G. ile belediyenin şirketlerinin birinde yönetici olan E.Ş., bu sabaha karşı Nöbetçi Mahkeme tarafından yaklaşık 20 saat süren sorgularının ardından tutuklanarak Eskişehir H Tipi Cezaevi'ne gönderilmişti.

Yaşanan bu gelişmenin ardından, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen de bugün söz konusu soruşturma kapsamında ifade vermek üzere Eskişehir Adliyesi'ne çağrıldı. CHP MYK Üyesi ve Ankara Barosu Başkanı Avukat Metin Feyzioğlu, Eskişehir Barosu Başkanı Avukat Rıza Öztekin’in de aralarında bulunduğu 3 avukat ile birlikte Eskişehir Adliyesi'ne geldi. Ardından ifade vermek için cumhuriyet savcısının odasına çıktı. Büyükerşen, Feyzioğlu, Öztekin ve diğer avukatı nezaretinde cumhuriyet savcısına şüpheli sıfatıyla başlatılan soruşturma nedeniyle ifade verdi. Büyükerşen, 3 avukatının nezaretinde verdiği ifadenin ardından, cumhuriyet savcısı tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Büyükerşen ve avukatları, daha sonra adliyeden ayrılarak Belediye Başkanlığı'na geçti.

Bu arada, konuyla ilgili Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, “Başkanımız Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, bugün Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı'nın çağrısı üzerine, devam eden soruşturmayla ilgili adliyede ifade vermiş ve ardından makamına geri dönmüştür.” denildi.