Ege Karadeniz Dernekleri Federasyonu (EKAF) tarafından organize edilen hamsi şöleninde on binlerce Karadenizli bir araya geldi. Karadeniz mutfağının sergilendiği şölende horon tepen Karadenizliler gönüllerince eğlendi.

Konak Belediyesi'nin ev sahipliğinde EKAF tarafından organize edilen hamsi şöleni, İnciraltı Rekreasyon Alanı'nda gerçekleştirildi. EKAF'ın bu yıl dördüncü kez düzenlediği hamsi şöleni, binlerce İzmirli ve Karadenizli'yi buluşturdu. Hamsi şölenine CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin, MYK üyesi Volkan Canalioğlu, CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, AK Parti İzmir Milletvekili Aydın Şengül, Memur-Sen İzmir İl Temsilcisi Abdurrahim Şenocak, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Sırrı Aydoğan, bazı belediye başkanları ve çok sayıda Karadenizli katıldı. Karadeniz'den getirilen 10 ton hamsinin katılımcılara ücretsiz sunulduğu şölende konuşma yapan Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, "Bu bir Karadeniz ve Karadenizli buluşması. Bu bir hamsi şöleni ama bunların ötesinde sevgi, barış, ülke ve bayrak sevgisi ekseninde bir araya geliyoruz. Hamsi bir sembol. Ama bize verdiği mesaj; ülkemizi, insanımızı, doğamızı ve barışı çok sevelim." dedi.

CHP Genel Başkan yardımcısı Adnan Keskin, birlik ve beraberlik vurgusu yaparak, “Karadeniz insanı gittiği her yere kültürünü taşıdı. Vatan ve Cumhuriyet için ne gerekiyorsa yerine getirdi. Ulus olarak son yıllarda ülkemizde oynanan oyunlar birlik ve beraberliği artırıcı bu etkinliklerle boşa çıkacak. Bugün burada gördüğümüz birlik ve beraberliğin görüntüsü.” şeklinde konuştu.

EKAF Başkanı Aydın Özyar da şölene verdiği katkı sebebiyle Dr. Hakan Tartan'a teşekkür eti. Özyar, “Şölenimiz, her geçen gün büyüyor. Karadenizliler yaşadıkları topraklarda gelenek ve göreneklerini sevgiyle sürdürüyorlar.” diye konuştu.

On binlerce kişiyi bir araya getiren şölende 10 ton hamsi, 25 bin ekmek tüketildi. 55 stantta, 18 Karadeniz ilinin yöresel ürünleri tanıtıldı. Hamsi yemek isteyenler uzun kuyruklar oluşturdu. Konak Belediyesi ikram ekipleri de katılımcılara çay ve kahve ikram etti.