Emniyet Genel Müdürlüğü'nde, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya ikinci şark görevinin getirilmesi tartışmaları da beraberinde getirdi. Yaklaşık 242 bin polisi kapsayacak yeni düzenleme, emniyet çalışanlarını düşündürüyor. Bu uygulamanın faydadan çok olumsuz etkilerinin olacağı ifade ediliyor. Yetkililerin uygulamayı yeniden gözden geçirmesi isteniyor.

C.Ö. adlı polis, 1994 yılında şarka gittiğini ve 1998'de döndüğünü ifade ediyor. Üç sene kalması gerekirken bir yıl daha fazla kaldığını anlatan C.Ö., kendi devrelerinin ise 2005'te gittiğini belirtiyor. 2005'te şarka gidene bir daha şarkın gelip gelmeyeceğinin belli olmadığını ifade eden C.Ö., "Benim ilk gitmem hata mı? 2005'te giden adama ne zaman gelecek? Belki adam emekli olacak. Ben ilk gittiysem hata mı ettim veya gönderildiysem hata mı oldu? Çok haksızlık olan birşey." diyor.

20 yıl üzeri olan memurların çocuklarının büyüdüğünü dile getiren C.Ö., emekli olacaklar diye ev alıp borçlandıklarını ifade ediyor. Birçok sıkıntı içinde olduklarını belirten C.Ö., şöyle devam ediyor: "Şimdi ben burdan gideceğim Doğu'ya. Vatan-millet, tamam, canımız feda. Ama herşeyin bir kuralı vardır. Oyun kuralına göre oynanır. Emniyet allak bullak oldu. Ev taşıma, geri getirme. Çocukların eğitimi, hepsi allak bullak oluyor. Gönüllük ara, bir anket yap. Ama önüne gelen adam oraya gönderilmez ki. Ben 42 yaşındayım, yanımdaki arkadaş 53 yaşında. Ne yaptıracaksın, nöbet mi tutturacaksın. Genç işi, adam koşacak, atik olacak. 45-50 yaşındaki adam ne yapacak? 1994'te gittik, yaptık, o zaman gençtik. Adam gittiği zaman, aklı, fikri evinde, memleketinde olacak. Çoğu 'evini götürmeyeceğim' diyor. Götürsem bile orda nerde kalacak. Bir sürü sorun yani. Arkadaşların hepsi isyanda yani. Çocuklarımız ağlıyor. Verim alamadıktan sonra devlet nereye gönderirse göndersin; önemli olan verim almak."