Ev dekorasyonumuz bizler için oldukça önemlidir çünkü zamanımızın çoğunu evimizde geçirmekteyiz ve insan elbette ki zamanını kendini huzurlu hissettiği, bulunmaktan keyif aldığı ortamlarda geçirmelidir. İşte tam da bu yüzden evimizin her bölgesinin tasarımı bizler için kıymetlidir fakat özellikle zamanlarının çoğunu yemek hazırlayarak geçiren kadınlar için en kıymetli olan kısım mutfaktır.

Mutfak Eşyaları Nasıl Yerleştirilmelidir?

Mutfak eşyalarını seçerken dikkat etmemiz gereken bazı ayrıntılar vardır. Bu ayrıntılara dikkat edersek mutfağımız küçük ise daha büyük görünebilir, biçimi kullanışsız ise daha kullanışlı bir hale getirilebilir veya mutfağımız daha güvenli olabilir. Bunların başında şüphesiz ocağın yerleştirileceği konum gelir. Ocak, üzerinde ateş yandığından dolayı tehlikelidir ve asla pencere önüne veya yanına yerleştirilmemesi gerekir. Çünkü ocağın üzerinde ateş yandığı sırada perdeler tutuşabilir, bu da gittikçe büyüyen bir yangına sebep olabilir. Eğer mutfak küçük ise yer tasarrufu edebilen tasarımlar kullanılabilir. Bu tarz tasarımlara örnek olarak katlanabilir masalar, sandalyeleri tamamen altına saklayan masalar gösterilebilir. Ayrıca masayı duvar kenarına yerleştirmek mutfakta orta alanda bir boşluk oluşturacak ve bu da alan tasarrufu sağlayacaktır. Mutfakta alanı bölen biçimsiz kirişler bulunuyor olabilir. Bu durumda ortamın biçimsiz duruşunu bozmak ve mutfağa havalı bir görünüm katmak için o kirişi tablolar ile duvar kağıtları ile veya fotoğraflar ile süsleyebilirsiniz.

Mutfakta Kullanılması Tavsiye Edilen Renkler Nelerdir?

Mutfak, evin oldukça fazla zaman geçirdiğimiz bir bölümüdür. Doğal olarak bu bölümdeki renkler de bizim için önemlidir ve özenle seçilmelidir. Her rengin kendine göre bir özelliği vardır. Burada mutfakla alakalı olan renklerin bazı özelliklerine değinmemiz gerekiyor. Örneğin kırmızı renk insanda açlık duygusunu artıran bir etkendir. Bu yüzden mutfakta kırmızı renk kullanmak pek akıllıca olmayabilir. Mutfağa her girdiğinizde aç hissetmeniz sağlığınız açısından pek de faydalı durumlara yol açmayacaktır. Aynı şekilde turuncu ve sarı rengin de benzer tarz etkiler gösterdiği kanıtlanmıştır. Mutfakta kullanılması mantıklı olacak renklerden bahsetmek gerekirse bu renklerin başını mor ve mavi tonları çekiyor. Mor ve mavi tonları dengenin tonları olarak biliniyor ve iştahı dengelemeye de yardımcı oluyor. Yeme isteğini azaltmak için kullanılabilecek en etkili renk ise siyah olarak biliniyor. Yani bilim insanları siyah tonlarındaki mutfaklarda kırmızı tonlarındaki mutfaklardan daha az yemek yendiğini söylüyor.

Mutfak Nasıl Dekore Edilmelidir?

Tasarım zevki kişiden kişiye değişse de havalı ve kullanışlı mutfaklar için yapılması gereken dekorasyon neredeyse bellidir. Dolapların çok olması kesinlikle bir avantajdır. Çünkü fazlaca olan mutfak eşyalarını yerleştirmek ve belli bir düzen kurmak için mümkün olduğunca fazla alan gereklidir. Mutfak küçük ise belli bölgelere yapılacak raflar, gömme dolaplar bu iş için uygun olacaktır. Buzdolabının mümkünse köşeye yerleştirilmesi alandan tasarruf sağlamak için bir başka yöntemdir. Bulaşık makinesi ve fırın gibi beyaz eşyaların da kenarlarda yerleştirilmesi önerilir. Perdeler mümkün olduğunca kir göstermeyen renklerde olmalı ki mutfakta pişen yemeğin dumanından dolayı kirlendiğinde bunu hemen göstermesin. Çabuk dağılan bir alan olduğundan mutfakta açık renk halı kullanılması da önerilmez.