Monitör, diğer adıyla görüntü ekranları, cihazdan görüntüleri aktarmamıza yardımcı olabilecek dijital görüntüleme cihazlarıdır. Monitör, bilgisayarımızdaki ekran girişine farklı bağlantı kabloları ile bağlanır ve ekrana güç kablosu da güç sağlar. Bilgisayarın ekran bileşeni üzerinden gönderilen sinyal ekranda yaratılır ve kullanıcıya görüntü şeklinde yansıtılması sağlanır.

Monitör Çeşitleri Nelerdir?

En yaygın monitör eski zamanlardan beri kullanılan CTR, diğer adı ile tüplü monitörlerdir. Bu ekranların ekran kalitesi düşüktür, bu da sadece aşırı enerji tüketimine neden olmakla kalmaz, aynı zamanda kullanıcılara gerekli performansı sağlayamaz. Elbette, tüpün içi nedeniyle ekranı bir konumdan diğerine hareket ettirmek de oldukça zor olmaktadır. Ortalama büyük ekran 15ila 20 kg kadar olabilir. Daha sonraki dönemlerde monitörler düz paneller üzerine inşa edilmiştir. Düz ekranlarda oluşturulan bu yeni nesil avantajlı ekranları LCD monitör veya LED monitör adları ile isimlendirilmiştir. LCD ekran, CTR monitöründen sonra geliştirilen ve taşınabilir bilgisayarlarda kullanılmaya başlanan bir monitördür. Bilgisayarlarda başarılı bir şekilde kullanıldıktan sonra, bu ekran tipi telefonlarda, hesap makinelerinde, dijital fotoğraf makinelerinde ve daha birçok üründe de kullanımı bulunmaktadır. LCD ekranlar, CTR ekranlara göre daha iyi ekran kalitesi sağlama yetenekleri ve alan ve taşınabilirlik avantajları nedeniyle her zaman en popüler monitör çeşitleri arasında yer alır. Ayrıca uygun fiyatı ve uygun fiyatı nedeniyle LCD monitörler kullanıcıların ilk tercihi olmaya devam ediyor. LED monitör veya LED ekran, bilgisayarlarda ve televizyonlarda kullanılan düz ekran ve panelden oluşan bir monitördür. LCD ekranlar ile LED ekranlar arasındaki en büyük fark olarak arka ışık sistemi gösterilebilir.

Monitör Seçimi

Pek çok marka ve modelde monitörler bulunmaktadır. Her bütçeye ve her ihtiyaca uygun olan bu monitör çeşitlerini internet sayfaları üzerindeki ilgili online mağazalar üzerinden görebilir ve de satın alabilirsiniz.