Fedakar Gülsüm Anne’nin 4 yıldır hiç tanımadan baktığı felçli Rus çocuğun gerçek ailesinin Rusya’da ortaya çıktığı iddia edildi. Eski okul arkadaşları, öğretmenleri ve komşuları da genci televizyon programında tanıdı. Annesi ise, “Anne kalbi yalan söyleyemez.” diyerek Antalya’ya gitmeye hazırlanıyor. Rusya’da devlet televizyonu Birinci Kanal’ın “Pust Govoryat” (Bırak Konuşsunlar) adlı programında tüm Rusya’yı ağlatan Gülsüm Anne’nin Umut adını verdiği felçli çocuğun tatil için geldiği Antalya’da kaza geçirdiği ve hastaneye kaldırıldığı belirtiliyor.

Bu arada Umut’un annesi olduğunu iddia eden çok sayıda Rus kadının da televizyona başvurduğu belirtiliyor. Rusya devlet televizyonu Birinci Kanal Umut’un annesi olduğunu iddia eden kadınlarla yeni bir program hazırlıyor.

Resmi Vesti televizyonuna göre, Umut’un asıl ismi Pavel Kuklin. Televizyon Pavel’in 17 yaşında okulda kız arkadaşıyla baloda dans ederken çekilmiş görüntüleri ekranlara getirdi. 2001 yılında kayda alınan videoda Pavel’in mutlu bir şekilde dans ettiği de görülüyor. Habere göre, sınıf arkadaşları Pavel’i şimdi televizyonda Antalya’da felçli görünce şoka girdi. Okul arkadaşı Sergey Şirokov da en iyi dostu Pavel’i tanıdığını belirterek, “İki kere izledim programı. Benzerlikler ve bazı şeyler var. Ama kesin bir şey söylemek zor.” dedi.

Öğretmenleri de 2004 yılında itibaren kaybolan Pavel’in televizyondaki Umut olup olmadığını incelemek için televizyon programının videosunu defalarca izledi. Bazı öğretmenleri Pavel’i tanıyamazken, çoğunluğu ise Umut’un Pavel olduğundan emin. Öğretmenleri, “Yüzü, mimikleri, sıfatı benziyor.” dedi.

ANNE KALBİ YALAN SÖYLEMEZ

Öğretmenleri ve okul arkadaşları mezuniyet fotoğraf belgesini de inceleyerek resimleri karşılaştırıyor. Vesti muhabirleri, Pavel’in yaşadığı eve gitse de ahşap evde kimseyi bulamadı. Çünkü anne ve babasının Pavel’i Türkiye’den alıp getirmek için Moskova’ya uçtuğu belirtildi. Komşularına göre annesi Moskova’ya uçmadan önce, “Annenin kalbi yalan söylemez.” diyerek duygularını aktarmıştı. Şimdi ailesi Umut’un Pavel olduğunu kanıtlamak için gerekli numuneleri vermeye hazır olduğunu ve oğullarını Rusya’ya getirmeyi amaçladıklarını da belirtti.

Vesti televizyonu, Pavel eski fotoğraflarının televizyonda gösterilen Umut'la benzerliğine dikkat çekti. Habere göre Pavel'in yurtdışına nasıl gittiği ve trafik kazasında nasıl yaralandığı da gizemini koruyor.

Katılımcılarını gözyaşlarına boğan Birinci Kanal’daki programda ünlü Rus gazeteci Andrey Malahov, Umut ismi verilen erkeğin öz aile ve yakınlarının bulunması için canlı yayında seslenmişti. Moskova’da çekilen programa davet edilen Gülsüm Anne katılımcıları g fedakarlığı dolayısıyla büyük alkış almıştı.