Tacikistan, Mart ayında Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ) resmen üyesi olacak. DTÖ üyeliğinin ülke ekonomisinin canlanmasına önemli katkı sağlaması bekleniyor. Tacikistan, Orta Asya bölgesinde Kırgızistan’dan sonra DTÖ üyesi ikinci ülke olacak.
Tacik Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Tacikistan’ın Birleşmiş Milletlerin Cenevre ofisindeki daimi temsilcisi Salohiddin Nasriddinov, DTÖ Genel Sekreter Yardımcısı Alejandro Jara ile bir araya geldi.

DTÖ yetkilisi Jara, Tacikistan’ın 2 Mart 2013 tarihinde örgüte tam üye olacağını kaydederek, ülkenin üyelik sürecini başarıyla tamamladığını belirtti.

Görüşmede Nasriddinov, DTÖ yetkilisi Jara’ya Tacikistan’ın örgüte üye olmasını öngören anlaşmanın, ülke parlamentosu tarafından onaylandığına dair belgeyi sundu. Tacik yetkili, ülkesinin örgüte üye olduktan sonra bütün yükümlülükleri zamanında yerine getireceğini ve örgütün faaliyetlerine aktif katılım sağlayacaklarını kaydetti.

Tacikistan, Dünya Ticaret Örgütü’ne Aralık 2012 tarihinde kabul edilmişti. Ocak 2013 tarihinde ise Tacikistan parlamentosu DTÖ üyeliğine onay verdi. Bölgenin diğer ülkelerinden Kazakistan üyelik müzakerelerini sürdürürken, Türkmenistan üye olmak için görüşmelere başladı. Özbekistan ise örgütün gözlemci üyelik statüsüne sahip bulunuyor.