Bazı işverenler bunu düşünmese de, çalışanlarını mutlu tutmak, iyi işin yapılmasını sağlamanın en iyi yollarından biridir. Mutsuz bir çalışan, yeni bir pozisyon ortaya çıkar çıkmaz ayrılmaya hazır olarak, bir ayağını kapıdan dışarıda tutacaktır. İşte mutlu çalışanların verimli olmasının 12 nedeni.

Daha Yüksek Bağlılık Seviyeleri

Mutlu çalışanlar işyerinde daha fazla meşgul olurlar. Çalışanlar yüksek düzeyde bağlılık gösterdiklerinde, işlerine daha fazla enerji, tutku ve yenilik getirebilecekler. Son derece bağlı çalışanlar, yaptıkları işte mükemmel olma tutkusuna sahip oldukları için kendi büyümelerine daha fazla sahip olurlar. İşverenler, çalışma ortamını çalışanlar için ilginç hale getirmelidir ve bir çalışan işe başladığında o çalışanla iletişim kurmak daha kolay hale gelecektir. Çalışanlar işyerinde kendilerini rahat hissederlerse, ekip arkadaşları ve müşterilerle özgürce sohbet edebilirler ve bu da şirket için daha iyi sonuçlara yol açar.

Artan Elde Tutma Oranları

Yüksek tutma oranları, çalışanların işlerinden memnun oldukları anlamına gelir. Mutlu çalışanlar işlerini son derece iyi bilirler ve muhtemelen yıllarca şirketlerinde kalırlar. Zamanla çalışanlara sorumluluklarını kademeli olarak artırma ve işlerini yerine getirmenin en iyi yollarını öğrenme şansı verilmelidir. Mutlu çalışanlar sonunda şirkete yeni başlayan kişileri eğitebilir ve onlara koçluk yapabilir, bu da onların değerini en üst düzeye çıkarır.

Daha İyi Yaratıcılık

Yeni fikirlere dayalı yaratıcı bir şirket, açıkçası yaratıcı çalışanlar arayacaktır. Alice Isen tarafından yapılan araştırma, mutlu olmanın yaratıcılığa yardımcı olduğunu, çünkü beyindeki alanı serbest bıraktığını ve insanlarda zihinsel esnekliği artırdığını, dolayısıyla yeni bir şey yaratmak için ilgisiz unsurları birleştirme şansını artırdığını öne sürüyor.

Mutlu Çalışanlar Daha Sağlıklı

Uzun çalışma saatleri veya düzensiz vardiyalar stres ve yorgunluğa neden olabilir. Yorgunluk yaşayan işçilerin hastalık ve yaralanma riski artar. Araştırmalar, yorgunluğun kalp hastalığı, depresyon ve uyku bozuklukları gibi sağlık sorunlarıyla bağlantılı olduğunu gösteriyor. Mutlu çalışanlar fiziksel ve zihinsel olarak kendilerini daha iyi hissetme eğilimindedir ve daha az günü hasta geçirme olasılıkları daha yüksektir.

Daha İyi Karar Verme Becerileri

Mutsuz çalışanlar, odaklanmalarını azaltan sürekli bir gerilim durumunda çalışırlar, hızlı ve genellikle yanlış kararlar alma eğilimindedirler. Mutlu çalışanlar, iyi bilgilendirildikleri ve işlerinin nihai hedefi hakkında daha fazla bilgi edinmek için gerçekten çaba sarf ettikleri için daha iyi kararlar alırlar.

Daha İyi Müşteri Hizmetleri

Çalışanların birbirleriyle iyi etkileşime girmesi ve bir ekipte birlikte büyümesi bir şeydir, ancak çalışanların müşterilerle olumlu etkileşime girmesi de aynı derecede önemlidir. İnsanlar mutlu insanları sever ve müşteri hizmetleri söz konusu olduğunda işletmelerin neşeli bir tutuma sahip olması gerekir. Çalışanların moral seviyeleri yüksek olduğunda, müşterilerle olan etkileşimleri büyük olasılıkla bunu yansıtacaktır.

Mutlu Çalışanlar Dürüsttür

Mutlu çalışanların insanları memnun ettikleri bilinse de, dürüst olmaları gereken zamanlar da vardır. Mutlu çalışanlar, patronlarının önerdiği bir fikre katılıp katılmasalar da fikirlerini ifade etmekten korkmazlar. Bir çalışan endişelerini dile getirdiğinde, patron bu fikri ya gözden geçirecek ya da etmeyecektir. Sonuç ne olursa olsun çalışanın kendi fikrini paylaşması onları tatmin eder. Mümkün olduğunca sık dürüst, açık ve şeffaf kalmak, işyerindeki her şeyin bir perspektif içinde olmasını sağlar. Dürüstlük, hem müşterilerle hem de takım arkadaşlarıyla aynı şekilde etkileşimde bulunurken en iyi politikadır.

Zorluklarla Başa Çıkma

Tüm çalışanlar, işyerinde bir tür güçlük yaşayacaktır ve buna mutlu çalışanlar da dâhildir. İnsanlar hatalardan öğrenirler ve mutlu çalışanlar bir hata yaptığında endişelenmezler. Birçok araştırmaya göre, insanların stresli durumlara verdikleri tepkiler, uygulayabileceklerine inandıkları kontrol miktarına bağlıdır. Bu da mutlulukla doğrudan bağlantılıdır.

Mutlu Çalışanlar Satışları Arttırabilir

Bir ekip mutlu çalışanlardan oluşuyorsa, şirketlerinin satışları artırma olasılığı daha yüksektir. Gallup, mutsuz çalışanlardan oluşan ekiplerin Amerikan şirketlerine her yıl 300 milyar dolardan fazla mal olduğunu bildirdi. İngiliz sandviç zinciri Pret a Manger, satışların % 16 arttığını ve olumlu sonuçların arkasındaki ana nedenin olumlu çalışanları olduğu inancını bildirdi. CEO Clive Schlee, baktığı ilk şeyin personelin gülümseyen, mutlu ve meşgul olup olmadığı olduğunu söylüyor.

Daha Çok Fırsat

Daha mutlu çalışanlar kendilerine inanırlar ve yol boyunca desteklendiklerini hissederler. Yeni fırsatlar ortaya çıktığında, öne çıkma eğilimindedirler. İyimser bakış açıları, onları işyerinde gelişen fırsatları görmezden gelmek yerine fark etmelerine ve özgüvenleri onları motive etmelerine yol açar. İşyerinde cesur olma istekleri onları kariyerlerinde yeni zirvelere ulaşmaya iter, bu da işlerinden memnuniyetlerini ve genel mutluluklarını artırır. Özellikle bir şirket yaratıcılığı, şeffaflığı ve çeşitliliği teşvik ediyorsa, daha mutlu çalışanlar bu tür çalışma ortamlarını çok faydalı olarak görecek ve daha fırsatçı bir zihniyete sahip olmalarına izin verecektir.

Mutluluk Başkalarına İlham Verir

Mutluluk, doğru çalışma ortamındaysa, tüm bir takıma yayılabilir. Bir şirketin çalışanları ne kadar mutlu olursa, daha mutlu patronlar olacak ve yeni çalışanlar çevrenin olumlu etkilerini görecek ve onlar da mutlu olacaklardır. İşinden kolaylıkla keyif alan çalışanlar, başkaları için rol model olur ve onları aynı mutluluğu bulmaya teşvik eder. Mutlu çalışanlar büyük resmi görebilir ve iş arkadaşlarına kendilerine davranılmasını istedikleri gibi davranırlar. İşe duydukları saygı nedeniyle taklit etmek için iyi örnekler haline gelirler.

Daha İyi Genel Performans

Mutlu çalışanlar işlerini yapmak zorunda kaldıklarında muazzam başarı elde ederler. Warwick Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, insanların komedi klipleri veya küçük ikramlar gibi mutluluk uyandıran şeylere maruz kalmasının ardından görevlerdeki verimliliklerinin % 12 arttığını gösterdi. Dört farklı deneyde, daha mutlu katılımcıların daha üretken olduğu doğrulandı.