Türkiye’nin ilk çocuk senfoni orkestrası Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO), 2 Şubat 2013 tarihinde Eskişehir’de konser verecek.

Yurt içi ve yurt dışında verdiği konserlerle adından söz ettirmeye devam eden DÇSO, bu yıl gerçekleşecek Eskişehir konserinde, ünlü piyanist Gülsin Onay’a eşlik edecek. 2006 yılında Doğuş Grubu bünyesinde kurulan DÇSO, Türkiye'deki çeşitli konservatuvarların 11-18 yaş grubu öğrencilerinden oluşuyor.

Şefliğini ve genel müzik direktörlüğünü Rengim Gökmen’in üstlendiği, yaklaşık 90 öğrenciden oluşan DÇSO, çok sesli evrensel müziği çocuklara kendi yaşıtları aracılığıyla sunuyor. DÇSO, 2 Şubat tarihinde saat 15.00’te Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Kültür Sarayı’nda sahne alacak. Bugüne kadar piyanist Fazıl Say, keman virtüözü Alexander Markov, gitarist José Maria Gallardo Del Rey gibi isimlerle sahne alan DÇSO, Eskişehir’de gerçekleşecek konserde ise daha önce de aynı sahneyi paylaştığı ünlü piyanist Gülsin Onay’a eşlik edecek.

Eskişehir’de, her yaş grubundan çocuk dinleyiciye ulaşılması hedeflenen konsere yetişkinlerin de yoğun ilgi göstermesi beklenirken, biletler, kapıdan ücretsiz olarak temin edilebilecek. Konserin bilet satışından sağlanan gelir, Tohum Otizm Vakfı ile yapılan iş birliği kapsamında, vakıfta öğrenim gören otizmli çocuklara, eğitim materyali desteği sağlanması ve özel eğitim öğretmenlerinin eğitimine katkı için kullanılacak.