İşyeri Satın Almak

Hem kendi işyerinde çalışmalarını sürdürmek hem de sürekli olarak kira getirisi sağlayacak bir emlak yatırımı yapmak isteyen kişilerin ilk tercihleri genelde işyeri satın almak olmaktadır. Özellikle de sanayisi sürekli olarak gelişen ve her geçen gün aralarına yeni işverenlerin katıldığı bölgelerde işyeri yatırımı son derece karlı bir yatırım olarak öne çıkmaktadır. Konya satılık iş yeri yatırımcılarının en çok tercih ettikleri bölgelerden biridir. Yoğun nüfusu, sanayiye hizmet veren dev markaların bir çoğunun ya merkezinin ya da büyük üretim fabrikalarının bu bölgede yer alması Konya'yı adeta bir sanayi devine ve buna paralel olarak iş yerleri için büyük bir yatırım aracına dönüştürmektedir.

İşyeri Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır

İşyeri satın almak için dikkate alınması gereken en önemli konu alımdaki amacın belirlenmesidir. Yani işyerini kiraya vermek ve buradan kira geliri elde etmek isteyen kişilerin işyerinin özellikleri kadar lokasyonuna da dikkat etmeleri gerekmektedir. Çünkü merkezden çok uzakta olan ve işyerini kiralayan kişilerin tedarikçilerine ve satış yaptıkları kişilerine ulaşmalarını zorlaştıracak kadar uzakta olan kişilerle çalışmaları ne yazık ki çok zor olacağı için bu ya sizin iş yerinizi kiralayacağınız aylık kira bedelini düşürmenize neden olacak ya da çok zor kiracı bulmanızı sağlayacaktır. Bu da iyi bir yatırım yapmanızı zorlaştıracaktır. Elinde yatırım yapmak için yüksek tutarlı nakitleri bulunan kişilerin sanayi bölgelerinde yer alan dükkanlardan yana tercih haklarını kullanmaları kiracı bulma konusunda hiç zorlanmamalarını sağlayacaktır.

Kendi işyerini açmak isteyen ve bu amaçla işyeri satın almak isteyen kişilerin ise ilk dikkat etmeleri konu yine lokasyon olmakla beraber buna ek olarak faaliyet gösterecekleri iş koluna uygun olmalarına da dikkat etmeleri önemlidir. Örneğin internet kafe açmak için işyeri satın alan bir kişinin kanuni yasalara uygun olarak eğitim verilen okullara uzaklığına dikkat etmeleri gerekmektedir. Yine sizinle aynı konuda hizmet veren ve belirli bir müşteri kitlesi edinen bir rakibin hemen yakınında işyeri satın almak sizi işe başlamadan bir sıfır geriye düşürecek büyük bir hata olacaktır.

www.konyaemlakbul.com