Dünyadaki ekonomik krize rağmen Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), yeni yılın ilk ayında 100 milyon doları aşan ihracat yapmayı başardı. UTİB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, UTİB’in ihracatının, Türkiye ortalamasına göre yüzde 10 daha fazla arttığını kaydetti.

Son yıllarda ard arda gerçekleştirdiği Ar-Ge projeleri ve uluslararası fuarlarla Türk tekstil sektörünün ekonomik krizlerden fazla etkilenmesini önleyen UTİB, Ocak 2013’de 100 milyon dolardan fazla ihracat ile yüzleri güldürdü. 2012 yılını Türkiye ortalamasının yüzde 10 üzerinde artış ile kapatarak 1 milyar 231 milyon 500 bin dolar ihracata ulaşan UTİB, Avrasya ve Asya-Pasifik ülkelerine yönelik çalışmalarının meyvesini aldı. Bu kapsamda UTİB, Ocak ayında yüzde 23,90 ihracat artışı gerçekleştirerek ihracatın parlayan yıldızı olmayı elden bırakmadı.

UTİB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye genelinde 2011 yılında 8 milyar dolar olarak gerçekleşen tekstil sektörü ihracatının 2012’de yerinde saydığını söyledi. Buna karşın UTİB’in ihracatının Türkiye ortalamasına göre yüzde 10 daha fazla arttığını belirten İbrahim Burkay, "Türkiye tekstil sektörü yüzde 17’lik bir artışla 684 milyon 783 bin dolara ulaştı. Dış ticaretimizin yükselen yıldızı olan UTİB ise, 2013 yılına da yüzde 23,90 artışla oldukça iyi bir başlangıç yaptı ve 109 milyon 68 bin dolar ihracat gerçekleştirdi." dedi.

2012’de Türkiye’nin ihracat kanalıyla büyümeyi sürdürdüğünü anlatan Burkay, "2012 yılında 150 milyar dolar ihracat barajını aşan ülkemiz, 2013 yılında çok daha iyi bir sonuca ulaşacaktır. Bugün Avrupa’nın en büyük tekstil üreticisi olan ülkemizi birkaç yıl içinde de Avrupa’nın en büyük ihracatçısı yapmak istiyoruz." diye konuştu.

Son yıllarda Türkiye’nin gelişmiş ülkelerden daha iyi bir performans sergilediğini aktaran İbrahim Burkay, sektörün yıllarca en önemli pazarı olan Avrupa Birliği’nde yaşanan sıkıntılardan dolayı alternatif pazarlara yöneldiğini söyledi.

Bu bağlamda Avrasya ve Asya-Pasifik bölgelerinde önemli tanıtım-pazarlama ve pazara giriş faaliyetlerine imza atıklarını ifade eden UTİB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, bunun da meyvesini yemeye başladıklarını sözlerine ekledi.