Bursa’nın Karacabey ilçesinde 2.5 milyon liralık yatırımla solucan çiftliği kurulacak. Solucan dışkısından organik gübre üretilmesi planlanan tesis sayesinde köylüler de solucan toplayarak para kazanacak. Yaklaşık 3 aydır kurulum çalışmaları süren tesisle ilgili Bursa Şehircilik ve İmar İl Müdürlüğü’nden gerekli iznin alınması için beklendiği öğrenildi. Çevre köylerden toplanan hayvan dışkıları ve bitkisel atıkların mama olarak hazırlanmaya başladığı tesiste kurulacak havuzlarda solucanlar beslenerek organik gübre üretilecek.

Toprak ve üstündeki doğal bitki örtüsüne sahip çıkmak için 20 yılı aşkın süredir projeler yürüten Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA), Karacabey’e bağlı Kedikaya köyünde, köylüleri heyecanlandıran yeni bir çalışmaya imza atıyor. Projeye katılacak kadın ve çocuklar ellerinde çuvallarla topraktan solucan çıkarmak için sabahın erken saatlerinde tarlanın yolunu tutacak. Solucanları kilo başına belli bir bedel ödeyerek köylüden alacak olan tesiste, dünyanın en değerli toprağı olarak bilinen ve organik tarımda kullanılan trüf üretilecek.

HEDEF BİN TON SOLUCAN GÜBRESİ

Proje sorumlusu Fikret Koçal, hedeflerinin çevredeki atıkları yeniden ekonomiye kazandırmak olduğunu vurguladı. Karacabey ve çevresinde yerel yönetimle de işbirliği yaparak tüm bitkisel ve hayvansal atıkları toplayacak olan vakıf, gübre üretimi sırasında oluşan atıktan da biyogaz üretecek. TEMA'nın projesiyle Kedikaya, Gölecik, Dağesemen köylerinde yaşayanlar için yeni bir kazanç kapısı doğacak.

SOLUCAN ATIKLARINDAN GÜBRE

Tesis hakkında bilgi veren proje sorumlusu Fikret Koçal, organik gübrenin, bitkisel ve hayvansal organik atıklarla beslenen solucanların dışkısından elde edildiğini belirtti. Koçal, "Bu gübre görünüş olarak siyah toprağa benzer ve itici bir kokusu yoktur. İçeriğinde bitkinin gelişimi için gereken bütün enzimler, toprak antibiyotikleri, vitaminler, büyüme hormonları var. Kesinlikle hastalık yapıcı maddeler, parazit yumurtaları, ot tohumları ve ağır metaller içermiyor." dedi.

Koçal, solucan gübresi elde etmek için önce büyükbaş hayvan atıklarıyla organik çürüyebilen her türlü çöpü birleştirip yem hazırladıklarını kaydetti. Solucanları bu yemin içerisinde beslediklerini ve dışkılarından da gübre elde ettiklerini aktaran Koçal, "Bu gübrenin içinde zararlı hiçbir etken yok. Bu nedenle gübreyi kullandığımız alanlarda ürünlerin doğal aroması oluyor. Daha sağlıklı ürünler elde ediliyor. İnsan sağlığı için zararlı bir şey taşımadığı için, beslenme açısından oldukça sağlıklı." diye konuştu.

'SOLUCANLAR MUCİZEVİ CANLILAR'

Koçal, solucan gübresinin, içerisinde hiçbir kimyasal bulunmayan tek gübre olduğunu savundu. Gübrenin kullanıldığı tarımsal alanlarda yüzde 30-40 oranında ürün artışı yaşandığını anlatan Koçal, şu bigileri verdi: "Sulamada da çok büyük etkisi var. Su tutma etkisi olduğu için yaklaşık yüzde 30 tasarruf sağlıyor. Yer altı sularının kirlenmesinin önüne geçiyor. Solucanlar mucizevi canlılar." dedi. Solucan gübresinin katı ve sıvı olarak iki şekilde üretildiğini belirten Koçal, "Solucan gübresi, bitkinin gelişimini ve büyümesini hızlandıran, güvenli, doğal, ekolojik, organik ürünler elde edilmesini sağlıyor. Bu organik gübre, bitkilerin daha sağlıklı ve hızlı gelişmelerini sağlarlar ve diğer hayvansal gübrelere oranla 10 kat daha etkili olup, gelecekte kimyasal gübrelerin alternatifi olacak daha sağlıklı nesillerin yetişmesine hizmet edecektir. Yapılacak tesiste günde 2 ton solucan gübresi üretilecektir. 12 adet havuz içerisinde takriben 0,5 milyon adet solucanla üretime başlanacaktır. Solucanlar kompost adı verilen bir tür mama ile beslenecektir. Kompost; saman, çayır otu, sebze artıkları, pirina, humuslu toprak ile büyük baş hayvan çiftliklerdeki geri kazanım tesislerinde, işlenip separatörlerden geçirilen dışkılardan, elde edilen ve tarımda son ürün olarak kullanılan tamamen kuru ve kokusuz gübrelerin belirli oranlarda karıştırılıp fermente edilmesiyle elde edilecektir. Fermantasyon; yığın haline getirilen karışımın faydalı mikro organizmalar içeren suyla nemlendirilmesi, branda örtü altında yaklaşık 10 gün bekletildikten sonra, 20 gün süre ile de 3 günde bir aktarılması ile oluşturulacaktır. " ifadelerini kullandı. Solucan gübresinin toprakta çözünür mineral maddeleri ve nemi daha iyi tuttuğunu aktaran Fikret Koçal, "Solucan gübresi ile sulama miktarı yüzde 40 azalır. Verim yüzde 30-40 oranında artar."

Solucan gübresinin ABD'de 1960 yılından bu yana kullanıldığını kaydeden Fikret Koçal, "İsrail'deki tarımsal alanların yüzde 72'sinde bu gübreden faydalanılıyor." şeklinde konuştu.