Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (ATSO) Hüsnü Serteser, Afyonkarahisar'ın yıllık ortalama 100 bin tonun üzerinde yumurta üretimi ile Türkiye yumurta üretimi ve pazarlamasında önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Serteser, 2012 yılında Afyonkarahisar'da 173 bin 75 ton yumurta, 14 bin 450 tonda kırmızı et, 8 bin 400 tonda lokum üretimi olduğunu anlattı. Serteser, Afyonkarahisar’ın en çok istihdamın sağlandığı mermer ve doğaltaş sektöründe ise üretimin 772 bin 838 ton gerçekleştiğini kaydetti.

"HÜKÜMET BU SEKTÖRLERE DESTEK VERMELİ"

Mermer ve doğaltaş sektörünün Afyonkarahisar’ın en önemli ihracat kalemlerinden birisi olduğunu, ihracatın da yüzde 50’sini oluşturduğunu belirten Serteser, "Ancak son zamanlarda gıda sektöründe, yumurta ve haşhaş konusunda çok miktarda ihracatımız var. Biz artık ‘lezzetin ve termalin başkenti’ durumundayız." diye konuştu.

Türkiye genelinde bakıldığında Afyonkarahisar’da bir liralık ithalata karşılık 5 liralık ihracat yapıldığını kaydeden Serteser, bu nedeninin gıda ve madencilik sektöründeki ithal girdisinin çok az olmasından kaynaklandığını anlattı. Serteser, şunları söyledi: "Yani ithal girdiler çok az. Enerji ve yakıtın haricinde her şey yerli girdi. Bu tip sektörlerin hükümetimiz tarafından desteklenmesi bize şunu sağlayacaktır. Tüm illerimizde olan bu sektörlerde çalışan ihracatçılarımız ihracatlarını bu desteklerle artıracaklar ve Türkiye’nin cari açığının daha hızlı kapanması sağlayacaktır."

"35 MİLYON TURİST AFYON’DAN GEÇECEK"

Hüsnü Serterser, Zafer Havalimanı'nın açılmasıyla kongre turizminin hareketleneceğini, ayrıca dışarından şehre ihraç ürünleri satın almak için gelenlerin sayısını arttıracaklarını dile getirdi. Serteser, "Havalimanı açılmadan önde yurt dışındaki acentelerle sağlık turizmi anlaşması yapamıyordu. Şimdi artık rahatlıkla anlaşma yapacaklar. İkinci önemli bir noktada Afyon-Ankara-Antalya, Afyon- İzmir hızlı tren hattı Afyonkarahisar’dan geçecek. Bu büyük illerdeki 35 milyonluk iç turizm hareketinin de merkezi haline gelecek." şeklinde konuştu.