CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya gelen 81 ilin il başkanı, ortak bildiri yayınladı ve genel başkana sahip çıktı. Bildiride "Bu ülkenin eşit bireyleri olarak her türden ayrımcılığa ve militarizme karşıyız. 'Önce İnsan' duyarlılığıyla yurdumuzu da tüm yurttaşlarımızı da seviyoruz." denildi. Etnik kimlik üzerinden siyaset yapılmaması gerektiğine dikkat çekilen bildiride, "Bu ülkede yaşayan her yurttaşın başımızın üzerinde yeri vardır. Kimsenin şu veya bu şekilde etnik kimlik üzerinden siyaset yapması, bir etnik kimliği dışlaması, onu ikinci sınıf yurttaş olarak görmesi bizim kabul edeceğimiz bir tutum değildir." ifadeleri kullanıldı.

CHP İl Başkanları, Kılıçdaroğlu'yla yaptığı görüşmenin ardından bildiri yayımladı. Ülkenin kırılgan bir süreçten geçtiğine dikkat çekilen bildiride, üniversitesiyle, yargısıyla, sanat ve iş dünyasıyla, emekçileriyle, en son avukatlarıyla tüm toplumun baskı altında olduğu ileri sürüldü. Komşu ülkelerle gün geçtikçe daha büyük sorunların eşiğine gelindiğinin belirtildiği bildiride, Türkiye'nin batıdan koparılarak otoriter devletlerin işbirliği örgütüne dahil etme niyetinin ortada olduğu savunuldu. "Temel bir dış politika tercihimiz değiştirilmektedir." denilen bildiride, "Halka hizmet götürmeye çalışan belediyelerimiz basılmaktadır. İktidarın düzenli saldırıları belediyelerimizi itibarsızlaştırmaya çalışıyor. Böyle bir ortamda, Türkiye'yi düze çıkaracak, AKP'nin yarattığı statükoyu özgürlükçü bir anlayışla değiştirecek tek güç CHP'dir. CHP'liler olarak temel hedefimiz AKP ve onun baskıcı uygulamalarıyla mücadele etmektir. Bizler için mücadele içe değil dışa, AKP'ye, dönüktür. Gücünü, kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ten, 90 yıllık geleneğinden, Cumhuriyet'in temel değerlerinden alan, yüzünü evrensel sosyal demokrat ilkelere dönmüş özgürlükçü bir partiyiz. Bu ülkenin eşit bireyleri olarak her türden ayrımcılığa ve militarizme karşıyız. 'Önce İnsan' duyarlılığıyla yurdumuzu da tüm yurttaşlarımızı da seviyoruz. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun grup konuşmasında da belirttiği gibi 'Etnik kimlik üzerinden siyaset yapılmasına karşıyız. Bu ülkede yaşayan her yurttaşın başımızın üzerinde yeri vardır. Kimsenin şu veya bu şekilde etnik kimlik üzerinden siyaset yapması, bir etnik kimliği dışlaması, onu ikinci sınıf yurttaş olarak görmesi bizim kabul edeceğimiz bir tutum değildir' sözlerinin sonuna kadar arkasındayız." denildi.

"GENEL BAŞKANIMIZIN VİZYONUNA SAHİP ÇIKIYORUZ"

Son günlerde parti içi tartışmaları gerekçe göstererek Kılıçdaroğlu'nu hedef alan söylemleri izlediklerini belirten başkanlar, tüm CHP'liler gibi bunlara itibar etmediklerini kaydettiler. "Genel başkanımıza, onun, özgürlüğü ve değişimi esas alan vizyonuna dün olduğu gibi bugün de sahip çıkıyoruz." diyen CHP'li İl Başkanları, şu görüşleri dile getirdi: "81 İl Başkanı olarak birlik ve beraberlik içindeyiz. Parti içi demokrasinin partimizin kurullarında en etkin şekilde işlemesini destekliyoruz. Serbest tartışma, kurullarımızın, Türkiye'nin temel sorunlarına çözüm önerme yeteneğini artırmaktadır. Partimiz bir fikir kulübü olmadığından kamuoyuna görüş açıklarken parti içi disiplin titizlikle gözetilmelidir. Bizleri, programımız, tüzüğümüz ve genel başkanımızın açıklamaları bağlamaktadır. Dağınık görüntü veren kişisel açıklamalardan kaçınılmalıdır. CHP iktidara hazırlanan bir Türkiye partisidir. Bu iktidar yürüyüşünde, CHP'yi iktidar hedefinden uzaklaştıracak her girişim, Türkiye'ye yapılmış en büyük kötülüktür. Buna izin verilemez, vermeyeceğiz! Önümüzdeki 2 yılda 3 kritik seçim yaşayacağız. Birliğimizi ve dayanışmamızı arttırarak Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun liderliğinde iktidar hedefine ulaşacağımıza; halkımıza egemen olan umutsuzluğu umuda, karamsarlığı aydınlık ve esenliğe, gerilimi Büyük CHP Barışına dönüştüreceğimize ve Türkiye'yi yeniden çağdaş uygarlık hedefine yönelteceğimize inancımız ve güvenimiz tamdır." görüşlerine yer verdiler.