Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti'nin açılımının Adalet ve Kalkınma Partisi olduğunu hatırlatarak, "Kalkınmamız iyi ama adaletin biraz desteğe ihtiyacı var." dedi.

Arınç, AK Parti Bursa İl Başkanlığı tarafından Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen Siyaset Akademisinde konuştu. Konuşmasına AK Parti'ni siyasete getirdiği yenilikleri anlatarak devam eden Arınç, CHP'yi de eleştirdi.

"PARTİLERİN ACINASI DURUMUNU GÖSTERİYOR"

CHP'lilerin Kemal Kılıçdaroğlu'nu Atatürk'e benzeten yaklaşımlarını hatırlatan Arınç, şöyle konuştu: "Sosyal medyada bu konu ele alındı. En hafif tabiri ona 'bu yalakalıktan başka bir şey değil' dediler. Yani Atatürk'le birini kıyaslarken bula bula birisinin ismini zikretmesi bu partilerin acınacak duruma geldiğini gösteriyor. Biz de bir insan çalışırsa, kendini ispatlarsa bilmeli ki benim önümde hiçbir engel yok. Yeter ki ben partinin ilkelerine sadık kalayım, çalışayım sonuç alayım. Onun için bakanlar gider bakanlar gelir. İl başkanları değişir, milletvekilleri değişir. Bunu yapmazsanız o partilerde hayatiyet kalmaz. Anavatan Partisi Doğru Yol Partisi var mı yok. Biz canlıyız, hayatiyetimiz devam ediyor. Kadrolarımız var ve o kadrolar yeri geldiğinde değiştiriliyor."

"SELAHADDİN EYYUBİ ÜNİVERSİTESİ KURULACAK ŞEREF DUYDUM, MUTLU OLDUM"

"Hepimizin ön açıcı olmamız gerekiyor, kocaman kaya gibi yol kapatmaya gerek yok" diyen Arınç, mecliste önceki gün alınan bir kararı hatırlattı. Diyarbakır'a Selahaddin Eyyubi Üniversitesi kurulmasına karar verildiğini ifade eden Arınç, "Bu çok muhteşem bir olaydır. 11 Kasım 2009'da Dicle üniversitesinin yeni öğretim yılı açılışında bulundum. O zaman inşallah Diyarbakır'da Selahaddin Eyyubi ismiyle bir üniversite kurulur demişim. 3 yıl sonra çok güzel bir vakıf bunu kuruyor, Allah nasip etti. Bundan şeref duydum, onur duydum, çok mutlu oldum." diye konuştu.

"CHP VE MHP ZAMAN TÜNELİNDE KALMIŞ"

CHP ve MHP'nin zaman tünelinden çıkamadığını ifade eden Arınç, halkın ne istediğini bilmediklerini iddia etti. Bu partilerin ne istediğini, ne yapmaya çalıştığını da bilmediğini savunan Arınç, "Biz Türkiye'de terör bitsin diyoruz, aklımızda bir şeyler yapıyoruz. Onlar hala 30 senelik lafları söyleyip duruyorlar. Zaman tünelinde kalmışlar: Çıkamıyorlar. Biz milletin damarına girmişiz o ne istiyorsa onu yapıyoruz."

"PÜSKETİVİM OLSUN DİYENLER GİBİ BİR TABELAM OLSUN DİYENLER DE VAR"

Türkiye'de siyasi parti bolluğuna dikkat çeken Arınç, insanların bir tabelam olsun diye uğraşıp parti kurduğunu, genel başkanlık hayali ile yaşadığını kaydetti. Arınç, "Püskevitim olsa' diyen gibi benim de 'bir levham olsun' diyenler var. Benim torun internetten baktı geçenlerde hem dinledik hem güldük. Kötü bir şey söylememiş aslında sayın Bahçeli." şeklinde konuştu.

Kendi partilerini, 'bizimkisi martı değil parti' diyerek ifade eden Arınç, "Adalet ve Kalkınma partisi. Adalette iyi, kalkınmada. Ha yeri gelmişken söyleyeyim. Kalkınmamız iyi ama adaletin biraz desteğe ihtiyacı var. Adalette tam olacak, kalkınma da tam olacak. Ülkemizin inşallah adaleti de kalkınması da tam olacak, uzun yıllar devam edecek." ifadelerini kullandı.