İlçeye bağlı Keben köyünde 20 yıldır çiftçilik yapan Faruk Doğan'a ait 1 dönümlük serada hasadı yapılan 400 kilo erik, 100'er gramlık kaselere konularak kilosu 70 liradan İstanbul ve Ankara'ya gönderildi.
Silifke Erik Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Göktaş, yaptığı açıklamada, örtü altında ilk erik hasadını yapıp kilosunu 70 liradan göndermenin mutluluğunu yaşadıkların söyledi.
Türkiye'nin ilk turfanda eriğinin Silifke'de üretildiğini ifade eden Göktaş, ''Açık alanda ilk erik hasadı Nisan ayında yapılacak. Örtü altına alınan bahçelerde ise ilk hasat yapıldı. Erken hasat yapıldığı için de fiyatların yüksek olması hem üreticilerimizi hem de bizi sevindiriyor'' dedi.
Göktaş, fiyatın yüksek olması nedeniyle tadımlık olarak az miktarda toplanan eriği 100'er gramlık kaselerde İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlere gönderdiklerini vurgulayarak, ''Türkiye genelinde ilk turfanda can eriğinin Silifke'de çıktığını herkes biliyor. Bu nedenle de aş erip canı erik çeken kadınlar için eşleri uzak yerlerden ilçemize gelerek tadımlık olan bu eriklerden alıp gidiyorlar'' diye konuştu.